+48 570 103 102

Aktualności – Centrum „Profilowa”

Recent_Posts_header

Najnowsze Posty

Garść najnowszych informacji w zasięgu Twojej ręki

Elektrostymulacja orofacjalna Lodz

Elektrostymulacja orofacjalna Lodz

Elektrostymulacja orofacjalna jest techniką terapeutyczną wykorzystywaną w leczeniu zaburzeń mowy i połykania. Polega na stosowaniu niewielkich impulsów elektrycznych na określone obszary mięśni twarzy i gardła, w celu poprawy funkcji neuromięśniowych.

czytaj dalej
Mózgowe porażenie dziecięce

Mózgowe porażenie dziecięce

Mózgowe porażenie dziecięce występuje w Polsce u około 2-2,5 na 1000 żywych urodzeń. Po raz pierwszy chorobę opisał Hipokrates w V wieku przed naszą erą, natomiast John William Little rozpoczął nad nią obszerne badania w XIX wieku (stąd inna nazwa choroby – choroba Little’a). Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) nie jest swoistą chorobą, a zbiorem wielu zaburzeń, które powstają w wyniku uszkodzenia mózgu, najczęściej jeszcze w życiu płodowym lub w okresie okołoporodowym.

czytaj dalej
Zespół PANS

Zespół PANS

Zespół PANS (ang. Pediatric Acute-onset Neuropsychiatric Syndrome) to zespół ostrych dziecięcych zaburzeń neuropsychiatrycznych. Jest to ciężka przypadłość występująca u najmłodszych w wyniku błędu ze strony układu immunologicznego, który, zamiast walczyć z infekcją, atakuje zdrowe tkanki, wpływając na funkcjonowanie układu nerwowego.

czytaj dalej
Elektromiografia

Elektromiografia

EMG (elektromiografia) to badanie elektrofizjologiczne pozwalające na ocenę funkcji mięśni oraz połączeń nerwowych. EMG stosuje się w diagnozowaniu chorób o podłożu neurologicznym, a także w zaburzeniach funkcjonowania układu mięśniowego.

czytaj dalej
Czym jest Ankyloglosja?

Czym jest Ankyloglosja?

Wędzidełko języka to miękki, włóknisty twór pokryty błoną śluzową, który łączy w linii środkowej dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Niedorozwój wędzidełka języka, czyli jego skrócenie, może znacznie ograniczać bądź wręcz uniemożliwiać ruchy języka, co może powodować negatywne konsekwencje.

czytaj dalej
Zaburzenia przetwarzania słuchowego APD

Zaburzenia przetwarzania słuchowego APD

Zaburzenia przetwarzania słuchowego APD/CAPD (ang. Auditory Processing Disorders/Central Auditory Processing Disorders) to problemy z prawidłowym rozumieniem informacji słuchowej.  Zaburzenia przetwarzania słuchowego APD/CAPD to problemy z prawidłowym rozumieniem informacji słuchowej. 

czytaj dalej