+48 570 103 102

KARMIENIE DZIECKA

Jeśli właśnie jesteś w ciąży i z niecierpliwością czekasz na przyjście Twojego długo wyczekiwanego maluszka na świat, lub może dopiero co urodziłaś, na pewno nurtuje Cię wiele pytań dotyczących dziecka. Bez wątpienia świeżo upieczone mamy, mogą czuć się zagubione w swojej nowej roli, a w ich głowach na pewno pojawia się to jedno najważniejsze pytanie. Jak karmić. Czy powinnam karmić piersią, czy mlekiem modyfikowanym? W jakich porach? W jaki sposób? Spokojnie! Nie jesteś sama, a te wątpliwości nie dotyczą tylko Ciebie. To zupełnie naturalne, że szukasz pomocy i rady. Na te i wiele innych pytań postaramy się udzielić odpowiedzi w tym artykule.

Zacznijmy od najważniejszego tematu, czyli karmienia. Na pewno zastanawiasz się, czy lepiej karmić dziecko mlekiem z piersi, czy może mlekiem modyfikowanym za pomocą butelki. Nie ulega wątpliwości, że to, ile czasu dziecko będzie karmione piersią i czy w ogóle będzie, to decyzja tylko i wyłącznie matki. Kobiety nie zawsze chcą lub mogą karmić naturalnie, oczywiście mleko matki jest najbardziej wartościowym rodzajem pokarmu dla maluszka.  Światowa organizacja zdrowia WHO zaleca, aby do 6. miesiąca życia dziecka, karmić je wyłącznie naturalnie, czyli za pomocą piersi, a później kontynuować ten sposób karmienia nawet do 2. roku życia dziecka, oczywiście z jednoczesnym rozszerzaniem diety i wprowadzaniem pokarmów uzupełniających.  Jak można łatwo zauważyć, mleko to podstawa diety Twojego dziecka.

ZALETY KARMIENIA PIERSIĄ DZIECKA

Zacznijmy od najważniejszego tematu, czyli karmienia. Na pewno zastanawiasz się, czy lepiej karmić dziecko mlekiem z piersi, czy może mlekiem modyfikowanym za pomocą butelki. Nie ulega wątpliwości, że to, ile czasu dziecko będzie Karmienie piersią niesie ze sobą mnóstwo korzyści, nie tylko dla dziecka, ale również dla Ciebie jako mamy. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich:

  • Karmienie piersią skraca czas połogu- ból w podbrzuszu odczuwany przez pierwsze tygodnie po urodzeniu dziecka, związany jest z obkurczaniem się macicy, czyli powrotem naszego organizmu do stanu sprzed ciąży. Ten proces znacznie przyspiesza karmienie! A związane jest to to z wydzielaniem się oksytocyny, która poza przyspieszeniem procesu naszego powrotu do formy, odpowiada również za nawiązanie lepszych relacji z dzieckiem oraz zmniejszenie stresu i napięcia.
  • To już udowodnione! Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka sutka lub jajników. Co więcej, znacznie spada również ryzyko zachorowania na osteoporozę w starszym wieku.
  • Pomaga zrzucić zbędne kilogramy- produkcja mleka wymaga od kobiety dodatkowej energii, dzięki czemu nasz organizm będzie spalał kalorie szybciej.
  • Mleko matki buduje odporność Twojego dziecka- w pokarmie znajdują się niezliczone ilości przeciwciał, witamin i składników odżywczych. Mleko matki samo dopasowuje się do potrzeb dziecka, a jego skład zmienia się wraz z porą dnia, czy też czasem i etapem rozwoju twojego dziecka. Jest zatem zawsze gotowym i pełnowartościowym pokarmem.
  • Karmienie piersią pozwoli Ci zaoszczędzić!- Zarówno czasu, jak i pieniędzy. Nie potrzeba Ci żadnych butelek, termosów, nie musisz kupować mleka modyfikowanego, Twoje zawsze jest pod ręką.

KARMIENIE BUTELKĄ

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz karmić piersią, mamy dla Ciebie kilka rad, które mogą okazać się przydatne.

  • Nie przejmuj się krytyką- to może być dla świeżo upieczonej mamy najtrudniejsze. Możliwe, że spotkasz się z nieprzyjemnymi komentarzami dotyczącymi Twojej decyzji o karmieniu swojego maluszka butelką. Pamiętaj, że to Ty najlepiej jesteś w stanie ocenić sytuację.
  • Dobierz odpowiednie mleko- na rynku jest wiele różnych rodzajów mleka modyfikowanego. Różnią się marką, składem, opakowaniem i przede wszystkim ceną. Istotne jest, aby zbyt często nie zmieniać już raz wybranego mleka, chyba że dziecko źle się po nim czuje (mogą na przykład wystąpić zaparcia lub pojawić się biegunka)
  • Sprawdź, jak przygotować mleko- na każdym opakowaniu znajdziesz instrukcje odpowiedniego przygotowania pokarmu. Wczytaj się w nią i zapoznaj się ze wskazówkami jak odpowiednio dobrać i przygotować porcję mleka dla dziecka.
  • Nie możesz karmić „na żądanie”- jest to niezwykle ważne, ponieważ maluszek nie trawi mleka modyfikowanego tak szybko jak mleka z piersi matki, ponieważ nie jest ono tak lekkostrawne. W przypadku karmienia piersią, pokarm podajemy, kiedy dziecko ma na niego ochotę, natomiast w przypadku gotowych mieszanek, powinniśmy zachować ¾ godziny przerwy między karmieniami.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz karmić piersią, mamy dla Ciebie kilka rad, które mogą okazać się przydatna. Niewątpliwą zaletą karmienia butelką jest to, że dziecko może zostać nakarmione przez każdego członka rodziny, nie tylko mamę, ale również tatę, czy dziadków. Mama nie będzie musiała już tak bardzo uważać na swoją dietę. 

CZKAWKA U NOWORODKA

Jeśli już urodziłaś, to na pewno zauważyłaś u swojego maluszka czkawkę i zastanawiasz się, czy to normalne.  Spieszymy z odpowiedzią. Jak najbardziej! Czkawka pojawia się u noworodka kilka razy dziennie, a może zdarzyć się, że nawet kilkanaście! Spowodowana jest mimowolnymi, czyli niezależnymi od nas, skurczami mięśni przepony i krtani. Jest to to zupełnie normalne, a Twój maluszek mógł doświadczyć tego uczucia będąc jeszcze w twoim brzuchu. Z czasem rozwoju i dorastania dziecka, czkawka będzie pojawiać się coraz rzadziej. Pomimo że czkawka jest zupełnie naturalnym zjawiskiem, czasem może dojść do sytuacji, że będzie niosła za sobą negatywne skutki.  Kiedy występowanie czkawki powinno nas martwić? W niektórych przypadkach, czkawka może być objawem wystąpienia u dziecka refluksu żołądkowo-przełykowego. Jeśli zaobserwujemy współtowarzyszące objawy lub symptomy takie jak ulewanie, nocne duszności, zaburzenia połykania lub utrata masy ciała, powinniśmy zgłosić się do lekarza pediatry, aby zasięgnąć jego porady.

SPOSOBY NA CZKAWKĘ U NOWORODKA

Istnieje kilka sposobów na czkawkę u naszego maluszka, a oto niektóre z nich:

  • Delikatne poklepywanie dziecka po pleckach- dłoń składamy w taki sposób, aby w środku znajdowało się powietrze (nigdy nie oklepujemy dziecka otwartą dłonią!)
  • Leżenie na brzuszku- zawsze pod opieką i kontrolą rodzica!
  • Przystawienie do piersi lub podanie dziecku butelki (z mlekiem lub wodą)
  • Możemy wprowadzić podczas karmienia butelki z systemem antykolkowym (zapobiegają one połykaniu powietrza podczas karmienia dziecka)

CO TO JEST LAKTATOR I CZY JEST MI POTRZEBNY?

Jeśli miałaś styczność z książkami dla przyszłych mam lub przeszukujesz Internet  poszukiwaniu porad na temat macierzyństwa, na pewno natknęłaś się na  poradę dotyczącą zakupu laktatora. Zastanawiasz się, co to w ogóle jest laktator? Jest to urządzenie, które służy do odciągania mleka z piersi, ten proces jest możliwy poprzez wytworzenie się podciśnienia. Odciąganie pokarmu za pomocą laktatora jest bardzo proste, a dzięki niemu, możesz mieć pewność, że Twoje dziecko otrzyma najlepszy pokarm, nawet podczas Twojej nieobecności.  Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów laktatorów, warto więc wcześniej zastanowić się, jaki najlepiej będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Laktatory dzielą się na:

  • Ręczne – wyróżniamy tutaj laktatory gruszkowe (wyposażone w pompkę, której rytmiczne zaciskanie i puszczanie zasysa brodawkę sutkową, z której następnie wypływa mleko). Laktatory tłokowe (działają na podobnej zasadzie co gruszkowe, ale zamiast pompki są wyposażone w tłok, który podczas naciskania wytwarza podciśnienie) Laktatory z pompką (za ich pomocą możliwe jest ociągnięcie mleka za pomocą tylko jednej ręki)
  • Elektryczne – laktatory elektryczne dzielimy głównie ze względy na sposób ich zasilania, do wybory mamy więc: laktatory zasilane tylko z sieci elektrycznej (potrzebują dostępu do gniazdka, aby mogły działać, warto więc zastanowić się nad dostępnością gniazdka w miejscu,  w którym będziesz chciała go używać) zasilane z sieci elektrycznej i na baterie (możesz z niego korzystać zarówno w miejscach z dostępem do prądu jak i w takich, w których dostęp do niego jest utrudniony, na przykład,  gdy podróżujesz)

Jaki model wybrać? Ręczny czy elektryczny? To trudne pytanie, a odpowiedź na nie zależy od tego w jaki sposób zamierzasz z niego korzystać. Na pewno warto zauważyć, że używanie laktatora manualnego, może się z czasem stać męczące, ze względu na konieczność naciskania pompki przez dłuższą chwilę. Elektryczny laktator nie wymaga od nas stosowania siły i wydaje się być również bardziej ekonomiczny, ponieważ pozwoli nam na odciągnięcie większej ilości pokarmu w krótszym czasie.

PODSUMOWANIE

Pamiętaj! Jeśli zauważysz u siebie problemy z karmieniem, takie jak zbyt mała lub duża ilość pokarmu, problemy ze ssaniem piersi przez dziecko, możesz skorzystać z pomocy i powinnaś wybrać się do doradcy laktacyjnego, który udzieli Ci niezbędnych porad na temat karmienia!

Post_author_main_Profilowa

Autor Postu

Centrum Leczenia Zaburzeń Komunikacji PROFILOWA powstało z myślą o objęciu kompleksową opieką osób z wszelkiego typu problemami z komunikacją.Nasi Pacjenci to m.in. osoby z autyzmem, zespołem Downa, wadami wymowy, dziecięcym porażeniem mózgowym, niepełnosprawnością umysłową, jąkaniem, niedosłuchem, po udarach i urazach mózgu, z mutyzmem i zaburzeniami integracji sensorycznej.